Przejdź do treści

CO Z TYMI BULDOŻKAMI?

Dnia 31.01.2022 Norwegia wprowadziła zakaz hodowli psów rasy buldog angielski oraz cavalier kings charles spaniel. Taka decyzja była podyktowana dobrostanem tych zwierząt.

Kiedyś zwierzęta hodowano ze względu na ich predyspozycje do pracy, a zamiast konkretnych ras istniały jedynie typy danego psa, a pierwsze rasy kształtowały się w sposób przypadkowy (psy na danym terenie rozmnażały się między sobą bez kontroli człowieka i w ten sposób powstawała grupa osobników o podobnym wyglądzie).

Dopiero wraz z powstaniem wystaw dla psów (pierwsza odbyła się dopiero w 1859r), zaczęto hodować te zwierzęta pod kątem eksterieru. Dzięki temu możemy wybierać spośród wielu ras i znaleźć psa idealnie odpowiadającemu naszym potrzebom. Niestety ma to też swoje ciemne strony…

Są to pieski, które przypłaciły zdrowiem za zachwycanie ludzi swoim uroczym wyglądem. Duża, kwadratowa czaszka oraz bardzo skrócona kufa są tak naprawdę defektami anatomicznymi, które powodują szereg problemów zdrowotnych.

Buldogi francuskie i angielskie, mopsy, shih tzu, pekińczyki, boston teriery… one wszystkie bardzo często mają problem z oddychaniem.

Jest to zespół wad anatomicznych dotykający pieski tych ras, a zalicza się do nich zwężone nozdrza, przerost podniebienia miękkiego, zapadnięcie krtani, wynicowane kieszonki krtaniowe oraz niedorozwój tchawicy. Objawia się to poprzez chrapanie, oddychanie przez otwarty pysk, charczenie, krztuszenie się podczas jedzenia i picia, wymioty po intensywnym wysiłku, omdlenia, niechęć do ruchu, bezdech nocny czy ulewanie pokarmu. Takie pieski mają też większe ryzyko dostania udaru cieplnego oraz na nawracające stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych. Dodatkowo takie psy ze względu na nieproporcjonalnie dużą głowę w większości przypadków muszą przychodzić na świat poprzez cesarskie cięcie, co bardzo obciąża suki w hodowlach. Leczenie syndromu brachycefalicznego odbywa się na drodze chirurgicznej. Podsumowując: psy wymagają korekcji wad anatomicznych, żeby móc normalnie żyć – węszyć, eksplorować, biegać, jeść i spać bez dyskomfortu…

Na załączonym zdjęciu widać co lata hodowli ukierunkowanej na wygląd psa zrobiły z niektórymi rasami.

Podobno nie ma cavaliera ze zdrowym sercem. Praktycznie wszystkie psy tej rasy chorują na niedomykalność zastawki mitralnej (dwudzielnej) serca, która jest główną przyczyną zgonów psy tej rasy. Szacuje się, że w wieku 5 lat 50% cavalierów jest chorych, a w wieku 10 lat niemal wszystkie. Jest to też najbardziej predysponowana rasa do wystąpienia wodordzenia (u cavalierów zwykle tylna połowa czaszki może okazać się zbyt mała, by pomieścić bez przeszkód zlokalizowany tam móżdżek), który powoduje szereg problemów neurologicznych, porażenie kończyn, przeczulicę szyi oraz nieustający ból, który jest nie do zniesienia. Leczenie farmakologiczne jest możliwe głównie na etapie, kiedy choroba nie daje jeszcze objawów, a leczenie chirurgiczne jest bardzo drogie, objawy mogą nawrócić, a opiekun i tak musi dożywotnio podawać psu leki.

Mając na uwadze wszystkie problemy ras brachycefalicznych, możemy sobie tylko wyobrażać co dzieje się w takich miejscach. O ile zaangażowani hodowcy robią wszystko, aby wykluczyć problemy tych ras oraz rozmnażać je uwzględniając dobrostan zwierząt, tak suki w pseudohodowlach nawet dwa razy w roku przechodzą zabieg cesarskiego cięcia, wady anatomiczne tylko się pogłębiają, psy padają na udar cieplny przez trzymanie ich w okropnych warunkach, toną we własnych odchodach. Nie wspieraj takich miejsc kupując psa z niepewnych źródeł. Nawet jeśli zaoszczędzisz na cenie szczeniaka, potem wydasz stokroć więcej na jego leczenie.

W Wielkiej Brytanii związek kynologiczny dnia 01.12.2021 r. wprowadził zmiany do wzorca rasy buldog francuski: podkreśla teraz, że zbyt krótka kufa nie jest cechą pożądaną. Na ten moment nie wiadomo, czy podobne zalecenia pojawią się również w Polsce, ale jedno jest pewne: czy zaprzestaniemy hodowli tych psów, czy też hodowcy postarają się o cofnięcie wad anatomicznych poprzez hodowlę nastawioną na ponowne wydłużenie kufy, najważniejszy jest dobrostan tych biednych psów. Kupując zwierzęta chore i nie mogące normalnie funkcjonować, przyczyniamy się tylko do ich cierpienia. Pies nie ma być uroczy, tylko kochany i szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *